Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bracia Karamazow - Charakterystyka porównawcza braci Karamazow

„Bracia Karamazow” to powieść Fiodora Dostojewskiego, wydana w 1880 roku. Opowiada o morderstwie Fiodora Pawłowicza Karamazowa oraz konsekwencjach, jakie wywołało w życiu trzech synów tego człowieka: Dymitra, Iwana i Aloszy. Poza wspólnym ojcem tych mężczyzn niewiele łączy, ponieważ wychowywali się z dala od siebie i posiadali całkowicie odmienne charaktery, poglądy i postawy życiowe. Rzadko utrzymywali ze sobą kontakt i nie wiedzieli zbyt wiele o sobie nawzajem. Zabójstwo połączyło ich ojca na różne sposoby.


Najstarszym synem Fiodora Karamazowa był Dymitr, mający w czasie trwania powieści dwadzieścia osiem lat. Wybrał karierę wojskową, jednak hulaszczy tryb życia zaprowadził go w stronę jego dawnego rodzinnego miasta, gdzie liczył na odebranie ojcu należnych mu pieniędzy, które powinien otrzymać w spadku po matce, pierwszej żonie Fiodora. Konflikt z ojcem na jednak jeszcze jedno podłoże – jest nim miłość do tej samej kobiety, Gruszenki, która wydaje się niewiele robić sobie z awansów, jakie czynią jej obaj mężczyźni, i czerpać satysfakcję z ich miłosnych cierpień. Wściekłość i poczucie bezradności popycha Dymitra go złożenia publicznie gróźb ojcu, co przyczyniło się do późniejszego uznania go za mordercę Fiodora. Wszystkie dowody wskazują, że najstarszy syn jest winny popełnionej zbrodni. Dymitr Karamazow posiada najbardziej żywiołową naturę, w której łączy sensualność swego ojca z płynącą z serca dobrocią Aloszy. Często wydaje się, że ten kierowany jest wyłącznie nagłymi przypływami emocji oraz chęcią zaspokojenia swoich zachcianek, jednak w chwilach opamiętania żałuje za błędy, które popełnił i stara się je naprawić. Jego życie to balansowanie między grzechem i pokutą oraz chęcią odkupienia, czym zdaje się symbolizować całą ludzkość i jej walkę między dobrem