Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bracia Karamazow - streszczenie

ich zwrócić), a Fiodor przyrzekł jej trzy tysiące rubli, jeżeli będzie jego kochanką. Podczas gdy krewni kłócą się, Zosima nagle klęka i pochyla głowę u stóp Dymitra. Wytłumaczył później Aloszy, że przewiduje, iż Dymitr będzie w przyszłości bardzo cierpiał. Alosza został posłany przez Dymitra, aby zerwał zaręczyny z Kateriną, następnie akolita wdał się w spór z Iwanem na temat religii. Jeszcze tego samego dnia był świadkiem kolejnej kłótni Dymitra i Fiodora o Gruszenkę, podczas której syn powalił ojca na ziemię i zagroził, iż go zabije.


 
Następnego dnia Alosza odwiedził Katerinę, którą zastał w towarzystwie Iwana. Spostrzegł, że oboje są w sobie zakochani i chciał przekonać każdego z osobna, by ośmielili się okazać swe uczucia drogiej osobie, jednak zarówno Iwan jak i Katerina byli zbyt dumni, aby słuchać rad nowicjusza. Podczas obiadu z Aloszą Iwan wyjaśnia bratu, że jego wątpliwości co do istnienia Boga wynikają z niemożności połączenia idei Boga, który kocha cała ludzkość, z bezsensownym cierpieniem, jakie istnieje na świecie. Jeżeli Bóg pozwala na takie zło, to znaczy, że nie kocha ludzi. Przytacza swój wiersz, zatytułowany "Wielki inkwizytor", w którym oskarża Chrystusa o nałożenie na ludzkość ciężaru, jakim jest wolna wola i możliwość wiary bądź niewiary w Boga. Kiedy Alosza wraca do zakonu, dowiaduje się, że Zosima jest na łożu śmierci. Dociera do swego nauczyciela w ostatniej chwili i słyszy jego słowa, mówiące o tym, że miłość i wybaczenie są najważniejszymi kwestiami w ludzkim życiu.

 

Alosza zaprzyjaźnił się z kilkoma uczniami szkoły, którzy mieszkali w sąsiedztwie. Pewnego dnia zauważył, że rzucają kamieniami w pewnego chłopca, dlatego postanowił mu pomóc, jednak ów uczeń, Iliusza, ugryzł go w palec. Chłopiec jest ciężko chory i pochodzi z rodziny, która popadła